کابینت مدرن چیست؟

کابینت مدرن

کابینت مدرن همانطور که از نامش پیداست سبکی جدید و مدرن در صنعت کابینت سازی می باشد. در واقع سبک مدرن نقطه ی مقابل و متضاد تجمل گرایی در سبک کلاسیک است. یعنی کابینت مدرن برخلاف کابینت کلاسیک با پیچیدگی های افراط گونه، دارای طراحی ساده و فارغ از هرگونه پیچیدگی است.

اگر بخواهیم با یک کلمه کابینت مدرن را تعریف کنیم آن کلمه سادگی است. سادگی بیشترین چیزی است که در کابینت مدرن جلوه گری می کند. طراحی کابینت مدرن از اواخر جنگ جهانی اول شروع شد. در آن زمان طرح های ساده و فاقد اشکال هندسی متنوع بسیار رواج داشتند. در این دوران بود که پرهیز از استفاده از وسایل زینتی و تزئینی گران قیمت و سادگی برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه پا به عرصه نهاد.

طراحی کابینت مدرن در برخی موارد به قدری ساده است که هیچ تفاوتی با دیوار آشپزخانه ندارد. در این نوع طراحی ها کابینت از کف تا سقف و فاقد دستگیره می باشد و تنها تفاوت آن با دیوار مرزهای باریکی است که بین آن ها ایجاد می شود. از این مدل به منظور حداکثر استفاده از فضا استفاده می شود زیرا با این کار می توان تعداد بیشتری کابینت نصب نمود. بنابراین در آشپزخانه های کوچک و آشپزخانه هایی که فضای یکسانی با اتاق نشیمن دارند کاربرد دارد.

همانطور که گفته شد سبک مدرن نقطه ی مقابل سبک کلاسیک می باشد. در واقع کابینت ها عموماً در دو سبک مدرن و کلاسیک ساخته می شوند. سبک کلاسیک با طرح ها و مدل های اشراف گونه بسیاری از افراد را از این سبک دلزده کرده و آن ها را به سمت سادگی سبک مدرن سوق داده است.

در واقع طراحان کابینت مدرن را به منظور مقابله با طرح های افراطی کابینت کلاسیک طراحی کردند. هریک از این سبک ها دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و زیبایی های متعددی دارند بنابراین نمی توان گفت کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد. تصمیم گیری در این مورد به سلیقه ی شخصی و نوع دکوراسیون داخلی بستگی دارد. در نتیجه هیچ یک بر دیگری ارجحیت ندارد.

در این مطلب در مورد خصوصیات و ویژگی های کابینت مدرن صحبت می کنیم. اگر می خواهید بدانید که این سبک بیشتر برای چه فضاهایی کاربرد دارد این مطلب را از دست ندهید.

ویژگی های کابینت مدرن

کابینت مدرن

در اصول چیدمان کابینت مدرن از سبکی ساده بهره می گیرد. ممکن است تصور کنید که سادگی یعنی استفاده از متریال بی کیفیت و ارزان قیمت اما این گونه نیست. در کابینت مدرن متریال با کیفیت در سبکی ساده مورد استفاده قرار می گیرند. این کابینت ها برای افراد منظم و دارای وسواس خاص مناسب هستند. برخی از ویژگی های کابینت مدرن عبارتند از:

 1. فاقد دسته یا دستگیره بوده و یا دارای دستگیره های ساده و بلند است.

همانطور که گفته شد اصلی ترین ویژگی کابینت مدرن سادگی است. نبود دستگیره یا وجود دستگیره های مخفی و انواعی که کمتر به چشم می آیند یکی از ویژگی های این سبک است. کابینت های فاقد دستگیره معمولاً مگنتی هستند که با استفاده از آهن رباهای با کیفیت و قوی ساخته می شوند.

درب این نوع کابینت ها فقط با یک فشار ساده باز و بسته می شود. انواع مگنتی برای کشوها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. جنس مگنت اهمیت ویژه ای دارد زیرا هر قدر با کیفیت تر باشد قدرت ربایش بیشتری داشته و درب کابینت را با قدرت بیشتری نگه می دارد.

قیمت این نوع کابینت ها معمولاً بالا است و به هیچ وجه برای کاهش قیمت نباید از مگنت های بی کیفیت استفاده کرد. یکی از مهمترین معایب انواع مگنتی لک پذیری بالا است. چون کابینت مگنتی در اثر تماس دست باز می شود در صورتی که از متریال براق ساخته شده باشد جای دست و لکه را به وضوح نمایش خواهد داد و نیاز به تمیزکاری نیز افزایش می یابد.

بهتر است از رنگ هایی که لکه را کمتر نشان می دهند و همچنین متریالی که جای لکه روی آن ها کمتر دیده می شود استفاده نمایید. نوع دیگر کابینت های مدرن انواع دارای دستگیره های مخفی هستند. این کابینت ها دستگیره دارند اما نوع و شکل ظاهری دستگیره به گونه ای است که کمتر به چشم می آید. این دستگیره ها شیاری افقی بر روی درب هستند.

در صورت سهل انگاری در تمیز کردن و مراقبت ذرات چربی در داخل این دستگیره ها جمع شده و در طولانی مدت به رنگ آن آسیب وارد می کنند. به منظور جلوگیری از بروز این مشکل شیارها باید در فواصل زمانی کوتاه تری تمیز شده و اجازه ی انباشت گرد و غبار به آن ها داده نشود.

مدل دیگر انواع دستگیره دار هستند اما نه دستگیره های طرح دار و پر زرق و برق! دستگیره ها باید در اوج سادگی به صورت افقی یا عمودی کشیده باشند. چند توصیه برای استفاده از دستگیره در کابینت مدرن:

 • در صورت کوتاه بودن سقف آشپزخانه بهتر است از دستگیره های عمودی و بلند استفاده شود. این دستگیره ها باعث ایجاد خطای دید شده و نگاه فرد را به سمت بالا هدایت می کنند در نتیجه آشپزخانه بلندتر از اندازه واقعی خود نشان داده می شود.
 • در صورت کوچک بودن آشپزخانه و مواجه با محدودیت فضا بهتر است از دستگیره های افقی عریض و پهن استفاده کنید. این دستگیره ها باعث ایجاد خطوط افقی بیشتری در آشپزخانه شده و توجه بیننده را به سمت گوشه ها معطوف می کنند در نتیجه با ایجاد خطای دید باعث بزرگتر نشان دادن آشپزخانه خواهند شد.
 1. تنوع رنگ فوق العاده ای دارد.

محدودیتی در انتخاب رنگ کابینت مدرن وجود ندارد. هر فرد می تواند متناسب با سلیقه و نوع دکوراسیون داخلی منزل خود رنگ های روشن، تیره، سرد، گرم، فانتزی و ….. را انتخاب نماید. به دلیل لزوم هماهنگ بودن رنگ با دکوراسیون داخلی منزل رنگ های روشن و سرد طرفداران بیشتری دارند.

به عبارت دیگر انتخاب رنگ های خنثی انتخابی هوشمندانه است چرا که این رنگ ها قابلیت ست شدن با هر رنگی را داشته و متناسب با انواع سلیقه ها هستند. در نتیجه بدون دغدغه ی عدم هماهنگی می توانید سایر لوزام منزل را با آن ست کنید.

 1. می توان آن را از هر متریالی ساخت.

کابینت مدرن را می توان از هر نوع متریالی ساخت. عمده ترین متریال مورد استفاده برای ساخت این نوع کابینت عبارت است از: ممبران، پی وی سی، هایگلاس و ام دی اف. نوع متریال مورد استفاده فرقی نمی کند اصلی ترین ویژگی یعنی سادگی را می توان با هر متریالی پیاده کرد.

 1. کشیده و بلند و در برخی موارد یکسره است.

کابینت های مدرن برخلاف انواع کلاسیک یک تکه هستند و به طور معمول به صورت یکسره از سقف تا کف امتداد دارند. ممکن است که کابینت از سقف تا کف امتداد نداشته باشد اما به طور کلی از انواع کلاسیک بلندتر است. چون سادگی بارزترین مشخصه ی این سبک است همه چیز باید در نهایت سادگی باشد بنابراین هرقدر کابینت ها کشیده تر باشند فضای آشپزخانه به سبک مدرن نزدیک تر خواهد بود.

 1. دارای قاب و حفاظ برای وسایل برقی آشپزخانه می باشد.

طراحان ترجیح می دهند لوازم برقی و تجهیزاتی نظیر هود، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … داخل قابی از جنس بدنه ی کابینت قرار داشته باشند. این کار باعث می شود سادگی بیشتری در دکور آشپزخانه حکم فرما شود.

 1. دارای کابینت های سوپری است.

تقریباً تمامی کابینت های مدرن دارای کابینت های سوپری هستند. این نوع کابینت ها معمولاً دارای درب شیشه ای بوده و از سقف تا زمین امتداد دارند. می توان از درب جنس کابینت نیز برای کابینت سوپری استفاده نمود. این کابینت ها مانند کمد دارای طبقه بوده و فقط یک درب یکسره دارند. کاربرد کابینت سوپری قرار دادن خوراکی های سوپری در آن است. در کابینت های کلاسیک نیز در برخی موارد کابینت سوپری وجود دارد اما این نوع کابینت بیشتر در سبک مدرن کاربرد دارد.

 1. فوق العاده جادار بوده و برای فضاهای کوچک انتخابی ایده آل محسوب می شود.

کابینت های مدرن به دلیل ارتفاع بلند دارای تعداد طبقات زیادی بوده و بسیار جادار هستند. به دلیل استفاده از راهکارهای مهندسی در ساخت آن از فضای موجود به صورت کاربردی و بهینه بهره برداری می شود. کابینت های مدرن معمولاً دارای تعدادی کشوی عریض و بلند نیز می باشند. این کشوها نقشی اساسی در سازماندهی لوازم آشپزی دارند.

مزایا و معایب کابینت مدرن

کابینت مدرن

قبل از خرید و سفارش هر نوع کابینتی بهتر است قبل از ثبت تمامی مزایا و معایب آن را سنجیده و با آگاهی کامل انتخابی ایده آل داشته باشید. کابینت های مدرن نیز از این قاعده مستثنی نیستند. داشتن اطلاعات کافی در مورد مزایا و معایب به شما کمک می کند انتخابی متناسب با نیازهای خود داشته باشید و بتوانید به بهترین نحو از آن بهره ببرید.

مزایا

 • قیمت مقرون به صرفه
 • تنوع در طرح و رنگ
 • امکان ساخت و استفاده از کابینت دیواری
 • دوام بالا در صورت استفاده از متریال با کیفیت
 • سادگی و ست شدن با انواع دکوراسیون داخلی
 • ساخت کاربردی با هدف بهینه سازی محیط آشپزخانه
 • تمیز کردن آسان
 • منظم تر نشان دادن فضا
 • قابل اجرا برای هر نوع سقف
 • تطابق با تمامی تجهیزات پیشرفته

معایب

 • انواع ام دی اف حساس به حرارت و رطوبت هستند
 • مدل هایگلاس آسیب پذیر در برابر اشیاء تیز و برنده می باشد
 • آسیب پذیر در برابر ضربه
 • عدم امکان تعمیر در صورت معیوب شدن درب ها
 • هدر رفتن بخش هایی از فضا به دلیل وجود تقارن
 • نامناسب برای افراد علاقه مند به طرح های سلطنتی

نگهداری و اکسسوری های مورد استفاده در کابینت مدرن

متریال مورد استفاده در کابینت های مدرن عبارتند از:

 • ام دی اف
 • پلاستیک فشرده
 • آهن
 • بتن
 • شیشه های نیمه شفاف
 • چوب طبیعی
 • ترکیب چوب مصنوعی و طبیعی

نوع متریال مورد استفاده، خارجی یا ایرانی بودن آن و همچنین رنگ انتخابی در قیمت تأثیرگذار هستند. علاوه بر این می توان از بسیاری اکسسوری های دیگر به منظور افزایش زیبایی آشپزخانه در این سبک بهره برد اما همانطور که گفته شد تک تک این عوامل بر روی قیمت تأثیر می گذارند. برخی از اکسسوری ها عبارتند از: سبد، سبد حبوبات، درب اتوبوسی، باکس داخل کمد و … .

نکات مهم مراقبت و نگهداری از کابینت مدرن

کابینت مدرن

 1. درب ها باید با ملایمت باز و بسته شوند

همانطور که بیان شد درب های اکثر کابینت های مدرن مگنتی هستند. باید اجازه دهید درب ها خودشان بسته شوند به عبارت دیگر برای زودتر بسته شدن درب به هیچ وجه نباید به آن فشار وارد کنید. باز و بسته کردن درب ها با سرعت زیاد و وارد کردن فشار زیاد به کشوها به مرور زمان باعث فرسودگی لولا ها خواهد شد.

لولاها را هر چند وقت یکبار روغن کاری کنید. می توانید برای انجام این کار از روغن چرخ خیاطی یا سایر روغن های مخصوص استفاده نمایید. این کار علاوه بر روان کردن لولاها و تسهیل در باز و بسته کردن درب ها مانع از وارد آمدن آسیب به بدنه کابینت نیز می شود.

 1. از قرار دادن اشیاء مرطوب در داخل کابینت بپرهیزید

اسکلت بندی کابینت های مدرن معمولاً از جنس ام دی اف یا تخته های چندلا است. گرچه این متریال ها دارای ویژگی هایی برای افزایش مقاومت در برابر رطوبت می باشند اما قرار دادن ظروف خیس باعث ایجاد کپک و قارچ در کابینت خواهد شد. این کار طول عمر کابینت را کاهش می دهد. بنابراین بهتر است قبل از قرار دادن ظروف در داخل یا روی سطح کابینت آن ها را با استفاده از یک دستمال خشک کنید.

 1. نظافت را به صورت دوره ای انجام دهید

آلودگی، ذرات چربی، گرد و خاک و … به مرور زمان بین درزها و گوشه های آشپزخانه جمع می شوند. باید دستمال مخصوصی برای تمیز کردن کابینت کنار گذاشته و حداقل هفته ای دوبار این کار را انجام دهید. به هیچ وجه از دستمال های زبر و محلول های شوینده شیمیایی استفاده نکنید.

کابینت هایی که نزدیک به اجاق گاز و محل تهیه غذا هستند باید با دقت بیشتری تمیز شوند. می توانید از محلول سرکه سفید، آب ولرم و جوش شیرین برای زدودن چربی های سطح این کابینت ها استفاده نمایید.

برای مشاوره رایگان و ثبت شمارش طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه کافیست با کارشناسان ما در کابینت سازه از قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.