کابینت کلاسیک چیست؟

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک با در بر داشتن حسی از صمیمیت و دوران گذشته محبوبیت فراوانی در بین مردم دارد. اگر به دنبال نوستالژی ها و خاطرات گذشته هستید این کابینت انتخابی ایده آل برای شما خواهد بود. کابینت های کلاسیک معمولاً از جنس چوب بوده و در عین جذابیت بخشیدن به آشپزخانه بسیار جادار نیز هستند.

عمق زیاد کابینت کلاسیک باعث می شود ظروف و ابزارهای آشپزخانه به راحتی در آن جا بگیرند بنابراین نقشی مهم در بهینه سازی فضای آشپزخانه دارد. به دلیل اینکه چوب ماده ای زنده و طبیعی است حس صمیمیت را دو چندان می کند. علاوه بر این در ساخت کابینت کلاسیک از چوب های محکمی چون افرا، سرو، راش و ….. استفاده می شود که باعث طراوت بخشیدن به محیط آشپزخانه شده و طرفداران بسیاری دارد.

اگر بخواهیم کابینت کلاسیک را تعریف کنیم باید بگوییم که کابینتی از جنس چوب با درب های برجسته و حکاکی شده. یراق آلات معمولاً برنزی یا مسی بوده و نقش هایی روی آن ها حکاکی شده است. کابینت کلاسیک نمایی سلطنتی دارد و مناسب منازلی با دکوراسیون سنتی می باشد.

تاج، سر ستون منبت کاری شده و درب ابزار خورده بارزترین مشخصات این کابینت هستند. متراژ آشپزخانه در استفاده از کابینت نقشی ندارد به عبارت دیگر می توان هم در آشپزخانه های کوچک و هم در آشپزخانه های بزرگ این مدل کابینت را تعبیه نمود.

تاریخچه و ویژگی های کابینت کلاسیک

سبک کلاسیک از جنبش هنری قرن هفدهم در یونان و روم نشأت گرفته است. استفاده از آثار کلاسیک در دکوراسیون داخلی با القای حس نوستالژیک باعث برانگیخته شدن احساس افراد می شود. کابینت کلاسیک نیز برگرفته از هنر کلاسیک بوده و کاربردی ترین متریال آن چوب و ممبران هستند.

به دلیل قابلیت ایجاد هر نوع طرح و حکاکی و منبت کاری از  دو متریال ذکر شده استفاده می شود زیرا همانطور که می دانید کابینت های کلاسیک دارای طرح های پیچیده و نقش و نگارهای فراوانی هستند. بسیاری از آن ها دارای پاخور، تاج پرنقش، درب های حکاکی و منبت کاری شده و … می باشند.

تاج جزئی اختصاصی در کابینت های کلاسیک است که در سبک مدرن به هیچ وجه مورد استفاده قرار نمی گیرد. یکی دیگر از ویژگی های کابینت کلاسیک قاب است. این سبک به دلیل نقوش برجسته، منبت کاری و طراحی های پیچیده بسیار گران قیمت تر از سایر سبک ها است.

بوفه شیشه ای دیگر ویژگی کابینت کلاسیک است که به عنوان ویترین از آن استفاده می شود. قرینگی اجزا از اصلی ترین مشخصه های این سبک است و کمتر قسمتی را در طراحی کلاسیک خواهید دید که فاقد قرینگی باشد.

مزایا و معایب کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک

برای داشتن انتخابی ایده آل لازم است در مورد مزایا و معایب هر کابینت اطلاعات کاملی داشته باشید. اطلاعات در این زمینه به شما کمک می کند انتخابی آگاهانه داشته باشید.

مزایا

 • قابلیت سازگاری با انواع دکوراسیون ها به خصوص دکوراسیون سنتی را دارد.
 • امکان ساخت طرح و رنگ دلخواه وجود دارد.
 • تمامی فضای آشپزخانه را پوشش داده و در واقع محیط را بهینه سازی می کند.
 • به منظور امکان دسترسی تمامی افراد متناسب با فیزیک افراد خانواده ساخته می شود.
 • تنوع رنگی فوق العاده ای دارد.
 • هنرهای تاریخی و زیبا مورد استفاده قرار گرفته و فضا را دلپذیر و جذاب می کند.

معایب

 • گران قیمت است.
 • حساس به حرارت و رطوبت بوده و در صورت عدم استفاده از روکش امکان باد کردن و پوسته پوسته شدن وجود دارد.
 • در صورت آسیب دیدن امکان تعمیر وجود نداشته و در صورتی که بتوان آن را تعمیر نمود هزینه ی گزافی در پی خواهد داشت.
 • وزن بالایی دارد در نتیجه نصب آن سخت بوده و به لولاها فشار زیادی وارد می شود.
 • خش پذیری بالایی دارد.
 • تولید و آماده سازی آن بسیار زمان بر است.
 • تمیز کردن به دلیل وجود برجستگی ها و فرورفتگی های متعدد کار آسانی نیست.
 • در صورتی که از متریال بی کیفیت استفاده شود عمر کوتاهی خواهد داشت.

نکات مهم طراحی، نصب و نگهداری از کابینت کلاسیک

 1. در صورت کوچک بودن آشپزخانه بهتر است از طرح های درشت و بزرگ استفاده کنید زیرا طرح های ریز، ظریف و شلوغ فضا را کوچک تر نشان می دهند.
 2. هود باید از دید افراد پنهان باشد بنابراین باید محل مناسبی برای قرارگیری آن در نظر بگیرید.
 3. به هیچ وجه در این سبک از درب های جکی استفاده نکنید.
 4. جنس کانتر روی کابینت بهتر است کوارتز یا کورین باشد.
 5. از قرار دادن اشیاء سنگین بر روی کابینت بپرهیزید.
 6. هرگز از مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن کابینت استفاده نکنید. یک دستمال نرم و مرطوب می تواند به خوبی کابینت ها را تمیز کند.
 7. از قرار دادن اشیاء تیز در مجاور و بر روی کابینت های چوبی بپرهیزید.
 8. ظروف خیس را داخل کابینت قرار ندهید.
 9. در کنار هود و کانتر از سرستون های مناسب استفاده کنید.
 • دستگیره های ساده زیبایی نمای کابینت را می گیرند بنابراین به هیچ وجه نباید از این دستگیره ها استفاده کنید.
 • برای زیباتر و جذاب تر نشان دادن کابینت از ویترین های بلند استفاده کنید.
 • در صورتی که آشپزخانه بزرگی دارید از کابینت هایی با رنگ قهوه ای تیره استفاده کنید.
 • کابینت های رنگ روشن برای آشپزخانه های کم نور ایده آل هستند.
 • فضای داخلی را با استاندارد بچینید و از پر کردن بیش از حد آن بپرهیزید.

انواع کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک

 • تمام چوب

کابینت های کلاسیک تمام چوب از چوب های طبیعی نظیر افرا، راش، بلوط، سرو، گردو و … ساخته می شوند. این کابینت ها فوق العاده گران قیمت بوده و معایبی چون حساس بودن به رطوبت و خطر مور زدن را دارند. علاوه بر این بسیار سنگین هستند و در صورت معیوب شدن یا نیاز به تعمیر هزینه های گزافی در برخواهند داشت.

 • نئوکلاسیک

نئوکلاسیک ترکیبی از دو سبک کلاسیک و مدرن است. طرح های مدرن ساده و رسمی و طرح های کلاسیک پر از ریزه کاری و شلوغی هستند. ترکیب این دو طرح ظرافت را در عین سادگی دارد. بسیاری از افراد به این ترکیب علاقه دارند و می توان آن را انتخابی منحصر به فرد و خاص نامید.

 • رومی

تفاوت کابینت های رومی با انواع معمولی در نوع حکاکی است. طراحی کابینت رومی کلاسیک الهام گرفته از طراحی ستون های رومی است. نمای کلی کابینت معماری رومی را تداعی می کند. در روم باستان طراحان و معماران علاقه ی شدیدی به تزئین سرستون ها داشتند بنابراین مدل کابینت های رومی نیز تداعی کننده ی این فرهنگ و تمدن است.

طرح مورد استفاده برای کابینت رومی الهام گرفته از سبک کلاسیک متفاوتی است. دستگیره ها معمولاً برجسته بوده و به رنگ های طلایی یا نقره ای هستند. سرستون ها نیز حکاکی شده و ابزار خورده می باشند بنابراین به محض ورود به آشپزخانه نمای قصرهای روم باستان در ذهن فرد تداعی خواهد شد.

کابینت رومی با طرح منحصر به فرد و لوکس فضا را باشکوه و جذاب نشان می دهد. معمولاً از رنگ های سرد برای طراحی این نوع کابینت استفاده می شود. رنگ پرطرفدار سفید انتخابی ایده آل به خصوص برای آشپزخانه های کوچک است زیرا باعث بزرگ تر نشان دادن فضا خواهد شد.

در طراحی کابینت رومی برای کانتر از گرانیت و برای درب کابینت های بالایی از شیشه استفاده می شود. برای نورپردازی نیز معمولاً از چراغ های آویز زیبا استفاده خواهد شد. کابینت رومی جلوه ای گرم و صمیمی به فضا می بخشد.

 • ممبران

جدیدترین نسل کابینت کلاسیک که آن را نسل سوم کابینت ها نامیده اند ممبران است. کابینت ممبران یا وکیوم نسل جدید کابینت با مغزی ام دی اف است. حکاکی در نمونه های قدیمی کابینت کلاسیک با دست انجام میشد اما در ممبران این کار با استفاده از دستگاه سی ان سی انجام می شود.

پس از حکاکی با استفاده از دستگاه پرس و چسب روکشی بر روی ام دی اف زده می شود. این روکش معمولاً از جنس پی وی سی بوده و تحت حرارت، فشار ناشی از خلاء و با استفاده از چسب روی کابینت زده می شود. کابینت های ممبران نسبت به انواع تمام چوب ارزان قیمت تر و مقرون به صرفه تر هستند.

قابلیت اجرای طرح های سه بعدی با استفاده از نرم افزارهای مخصوص بر روی این کابینت وجود دارد اما نمی توان طرح های خیلی ریز و ظریف را بر روی آن اجرا نمود زیرا روکش نمی تواند به خوبی روی طرح های ظریف بخوابد و پس از روکش کردن این نوع طرح ها عملاً مشخص نخواهند بود.

به دلیل دارا بودن روکش پی وی سی مقاوم به رطوبت بوده، دوام و طول عمر بالایی داشته و سازگار با محیط زیست هستند. ممبران انتخابی ایده آل برای هر نوع آشپزخانه ای است.

 • ام دی اف

ام دی اف از ضایعات چوب ساخته می شود. در واقع خرده ها و ضایعات چوب در اثر حرارت و فشار بالا فشرده شده و تبدیل به ورق های ام دی اف می شوند. از ویژگی های ام دی اف سبک و ارزان بودن آن است علاوه بر این می توان با استفاده از دستگاه های مخصوص انواع طرح ها را روی آن پیاده کرد. اگر به دنبال کابینت کلاسیک ارزان قیمت هستید ام دی اف انتخابی مناسب برای شما است.

 • روکش پی وی سی

در این کابینت ها مغزی از جنس ام دی اف و روکش از جنس پی وی سی است. روکش پی وی سی نسبت به ام دی اف معمولی مقاومت بیشتری به حرارت و رطوبت دارد.

 • روکش چوب

انواع روکش چوبی نیز دارای مغزی ام دی اف با روکش چوب هستند. از نظر ظاهری تفاوتی با انواع چوبی ندارند اما از نظر قیمت بسیار ارزان تر از کابینت های تمام چوب هستند.

کابینت کلاسیک چه تفاوت هایی با کابینت مدرن دارد؟

کابینت کلاسیک

همانطور که گفته شد کابینت کلاسیک دارای طرح ها و نقوش برجسته و فراوانی است همچنین اصلی ترین متریال آن چوب است اما مشخصه ی اصلی کابینت مدرن سادگی است و هیچ طرح و نقشی برای طراحی آن مورد استفاده قرار نمیگرد همچنین از متریال پلکسی گلاس، هایگلاس و … برای طراحی سبک مدرن استفاده می شود.

کابینت مدرن نسبت به کابینت کلاسیک طول عمر و دوام بیشتری دارد همچنین نسبت به رطوبت مقاوم تر بوده و پوسته پوسته نمی شود. کابینت کلاسیک نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری داشته و تمیز کردن آن سخت است اما تمیز کردن کابینت مدرن به دلیل مسطح بودن و در برخی مدل ها نداشتن دستگیره کار راحتی است.

نحوه ی حکاکی و روکش کاری کابینت کلاسیک

در گذشته حکاکی با استفاده از دست انجام میشد اما با ورود دستگاه سی ان سی به این عرصه تحولی عظیم در طراحی و حکاکی ایجاد شد. نحوه ی کار دستگاه سی ان سی به این صورت است که ابتدا با استفاده از یک نرم افزار سه بعدی الگوی مورد نظر شبیه سازی شده و سپس با استفاده از نرم افزارهایی مانند رادونیکس به دستگاه منتقل می شود.

در آخر دستگاه با استفاده از فرزها و تیغه های برش طرح را روی سطح مورد نظر پیاده می کند. این سطح می تواند چوب یا ام دی اف باشد. پس از تمام شدن حکاکی سطح را از خرده چوب ها پاک نموده و با استفاده از پیسوله روی آن چسب ریخته می شود.

حال قطعه ی مورد نظر را داخل دستگاه پرس وکیوم قرار داده و دستگاه روکش با ایجاد خلاء و حرارت روکش را روی سطح می چسباند. محیط کار، نوع چسب مصرفی، نوع حکاکی و نحوه ی حکاکی از جمله عوامل مؤثر بر کیفیت نهایی کار هستند.

می توان به جای روکش نمودن درب ها از رنگ استفاده کرد. رنگ این مزیت را دارد که در صورت خراب شدن تعمیر شود اما روکش ها پس از خراب شدن قابلیت تعمیر ندارند زیرا پیدا کردن همان کد رنگ و همان طرح کار بسیار سختی است. علاوه بر این رنگ مشکلات مربوط به روکش مانند جدا شدن از سطح در اثر حرارت و ضربه را ندارد.

قیمت کابینت کلاسیک

عواملی نظیر متراژ، کیفیت یراق آلات، کیفیت طراحی، نوع متریال سازنده و نوع چوب بر قیمت نهایی تأثیر می گذارند. قیمت کابینت های کلاسیک متفاوت است به عنوان مثال انواع تمام چوب بسیار گران قیمت بوده و کابینت های ام دی اف ارزان ترین هستند از طرفی دوام، کیفیت و روکش کابینت نیز تعیین کننده ی قیمت آن خواهد بود.

برای مشاوره رایگان و ثبت شمارش طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه کافیست با کارشناسان ما در کابینت سازه از قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.